Les 24h du Mans
Zadanie
W czerwcu 168 kierowców pędziło wokół znanego Circuit de la Sarthe, Le Mans we Francji, biorąc udział w 83 edycji całodobowego rajdu organizowanego przez Automobile Club de l’Ouest.
24h Le Mans to jedno z najpopularniejszych wydarzeń samochodowych na świecie, przyciągające ponad 260 000 ludzi ze wszystkich zakątków świata, którzy co roku przyjeżdżają na tymczasowy tor wyścigowy i całą noc oglądają zmagania różnych zespołów, samochodów i klas.
Wyścig Le Mans jest ważnym punktem kalendarza zawodów 2015 FIA World Endurance Championship, przez co wiele osób zostało zaproszonych na wydarzenie przez producentów samochodów biorących udział w zawodach. Goście mogą oglądać akcję na torze w nowoczesnych i tymczasowych przestrzeniach.
Neptunus został poproszony o wybudowanie obiektów VIP dla firm Aston Martin, Ford oraz Toyota. Dzięki dwuelementowym konstrukcjom z zakrytymi tarasami goście mogli stać się świadkami momentu, w którym Nico Hulkenberg (partner Anglika Nicka Tandy’ego z zespołu Porsche) został pierwszym od 24 lat kierowcą Formuły 1, który wygrał wyścig Le Mans.
Rozwiązanie
W ciągu 2 tygodni technicy Neptunusa stworzyli obiekty dla trzech drużyn.
Wymagając mniejszej, ale zupełnie inaczej wyglądającej konstrukcji niż 2014 roku, Toyota zleciła wybudowanie obiektu typu Evolution II z zakrytym tarasem, tak aby zapewnić 450 m2 przestrzeni na dwóch poziomach dla gości VIP. Gładkie powierzchnie baldachimów wykonane z metalowych belek, utworzyły imponujące wejście główne, podczas gdy dwa obiekty Alu Hall służyły jako przestrzeń restauracyjna i magazyn.
Obiekt typu Evolution został również wykorzystany dla Forda. Nowoczesna technologia i gładka powierzchnia konstrukcji umożliwiła doskonałe możliwości brandingu dla Forda. 120 metrowa powierzchnia Alu Hall świetnie sprawdziła się jako przestrzeń restauracyjna.
Aston Martin zlecił wybudowanie dwupoziomowej struktury Alu Hall z całkowicie rozwiniętym baldachimem o szerokości 20 m. Szklane panele wykorzystane na tarasie i balkonie dały wspaniały efekt końcowy, podczas gdy dwie mniejsze konstrukcje – Mercury i Apollo – zostały wykorzystane do zapewnienia powierzchni cateringowej i magazynu.
Wyzwania
Podczas wznoszenia dwupiętrowych obiektów największymi wyzwaniami są siła oraz stabilność. Wykorzystując swoją technologię Neptunus był w stanie przygotować i dostarczyć najbardziej ekskluzywne obiekty. Korzystając z PCV na tarasie, stworzono rozwiązanie odporne na niesprzyjające warunki pogodowe, umożliwiające gościom śledzenie przebiegu wyścigu zarówno podczas deszczu, jak i słońca.
Ze względu na ograniczenia czasowe, Neptunus musiał dokładnie przeanalizować projekt dla Forda. Podczas budowy pojawiło się wiele zmian, jak chociażby powiększenie wewnętrznej antresoli w stosunku do powierzchni parterowej, aby utworzyć werandę z doskonałym widokiem na tor wyścigowy.
Korzyści
Dzięki szybkiej instalacji oraz wykorzystaniu nowoczesnych technologii, Neptunus mógł sprostać wszystkim wymogom stawianym przez organizatorów prestiżowego wydarzenia. Po zakończeniu imprezy, Neptunus zdemontował struktury, a elementy wróciły do magazynu, aby posłużyć do budowy kolejnych obiektów w przyszłości.