MENU
Budowle modułowe, Hale sportowe

Przewidywany czas użytkowania hali tymczasowej to 3 lata

Hala sportowa w Monachium

Zadanie
Stowarzyszenie sportowe E.S.V. w Monachium korzystało z przedwojennej hali sportowej usytuowanej w dzielnicy „Baumkirchen Mitte”. Już od dłuższego czasu hala sportowa z 1933 roku nie spełniała obecnych norm budowlanych i przepisów bezpieczeństwa. Ponadto w budynku brakowało prawidłowej izolacji. Nadszedł czas na zmianę hali, głównie używanej przez dzieci, osoby starsze, osoby podnoszące ciężary oraz lokalny klub strzelecki.

Budowa nowej hali sportowej jest częścią rozwoju dzielnicy „Baumkirchen Mitte”. Firma CA Immo Real Estate, która ją wzniesie, zajmuje się również budową powierzchni biurowych, budynków mieszkalnych oraz centrów handlowych w okolicy. Według planów, na miejscu starej hali sportowej powstaną budynki mieszkalne. Na późniejszym etapie inwestycji planowana jest budowa nowej hali sportowej. W okresie pomiędzy rozbiórką starej hali a budową nowego centrum sportowego, firma CA Immo szukała partnera, który mógłby w przystępnej cenie i w krótkim czasie postawić tymczasową halę sportową.

Rozwiązania
Zadaniem Neptunusa było postawienie hali sportowej w 4 miesiące, przy czym zastępcza hala sportowa posłuży mieszkańcom przez najbliższe trzy lata. Po wstępnym okresie przygotowań trwającym 8 tygodni, obiekt powstał w zaledwie dwa miesiące. Budynek oparty jest na konstrukcji Flexolution (o wymiarach 24×24 m) i można go uznać za doskonałą alternatywę dla stałej struktury. Tymczasowa hala sportowa posiada boisko sportowe (264 m²), część wydzieloną dla osób podnoszących ciężary (71m²), oddzielne szatnie oraz zaplecze sanitarne dla kobiet i mężczyzn, a także toalety przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Neptunus dostarczył instalacje techniczne, sprzęt sportowy oraz magazyny i pomieszczenia techniczne.

Ze względu na planowany czas użytkowania hali sportowej (3 lata), wykonawca zdecydował się na wybór solidnego drewnianego podłoża zamiast betonu. W ten sposób również po demontażu budynku w jego miejscu nie będą widoczne ślady. Dodatkowo miejsce do podnoszenia ciężarów, w którym jest betonowa podłoga, została oddzielona od konstrukcji. Przestrzeń służy do podnoszenia ciężarów, więc betonowe podłoże jest w tym wypadku lepsze od drewnianego, ponieważ pozwala zapobiec ewentualnym wibracjom. Zaletą zastosowania tymczasowych struktur jest ich elastyczność i krótki czas montażu. Dzięki modułowej strukturze, budynek jest elastyczny zarówno po kątem kształtu i rozmiaru, jak i okresu użytkowania. Jeśli budynek spełnił już swoją funkcję można go łatwo zdemontować lub przenieść. Dzięki temu konstrukcja jest zrównoważona, nie tylko ze względu na jej wysokie walory izolacyjne, ale w szczególności poprzez możliwość ponownego wykorzystania wszystkich użytych materiałów.

Wyzwanie
Ponieważ dotychczasowa hala sportowa miała zostać szybko zdemontowana, aby mogły powstać nowe nieruchomości, tymczasowa hala sportowa musiała być gotowa do  użytku już w czerwcu. Do już krótkiego czasu realizacji doszło kolejne wyzwanie – gdy rozpoczęto budowę w kwietniu tereny gruntowe nie były jeszcze odpowiednio przygotowane. Ponadto już podczas realizacji budowy zleceniodawca poprosił o uwzględnienie dodatkowej przestrzeni do magazynowania.

Korzyści
Dorrie Eilers, dyrektor w firmie Neptunus mówi: „Projekt ten jest potwierdzeniem, jak ważne dla naszych klientów są takie cechy jak elastyczność, szybkość działania i jakość. Dzięki bliskiej współpracy z klientem byliśmy w stanie postawić tymczasową halę sportową odpowiadającą jego wymaganiom.”

Tymczasowa hala sportowa Neptunus Flexolution ESV Monachium
Tymczasowa hala sportowa Neptunus Flexolution ESV Monachium
Tymczasowa hala sportowa Neptunus Flexolution ESV Monachium
Tymczasowa hala sportowa Neptunus Flexolution ESV Monachium
Tymczasowa hala sportowa Neptunus Flexolution ESV Monachium
Tymczasowa hala sportowa Neptunus Flexolution ESV Monachium
Tymczasowa hala sportowa Neptunus Flexolution ESV Monachium

Zainteresowani tymczasowymi halami sportowymi?