Neptunus buduje ośrodki XL do testów i szczepień w walce z koronawirusem
Przypadek
Od momentu wybuchu pandemii koronawirusa zapotrzebowanie na testy i materiały testowe były ogromne na całym świecie. Po tym, jak holenderski rząd zwiększył dzienną zdolność testową z 24 000 w czerwcu do 70 000 w listopadzie, zadecydowano o utworzeniu dużych ośrodków testowych, w których będzie można przeprowadzić od 2500 do 10 000 testów dziennie w uzgodnionym miejscu przez GGD (Area health Auditory) W tzw. „obiektach XL” dzienna zdolność testowania zostanie zwiększona do ponad 150 000 testów. Do firmy Neptunus zwrócono się o dostarczenie 6 obiektów testowych XL, dla sześciu miast w całej Holandii: w Amsterdamie (2), Rotterdamie (2), Utrecht i Maastricht.
- Film
Rozwiązanie
Władze GGD przyjrzały się różnym opcjom przed wyborem lokalizacji do postawienia obiektów testowych XL. Ostatecznie zostały wyznaczone następujące miejsca: parkingi Amsterdam Schiphol, lotnisko Rotterdam-Haga, Ahoy Rotterdam, Jaarbeurs Utrecht i MECC Maastricht. Wybrane lokalizacje są łatwo dostępne, płaskie i o odpowiedniej wielkości.W przeciwieństwie do wcześniej zbudowanych pasów testowych „drive thru”, do obiektów XL można dotrzeć wyłącznie pieszo.
W zaledwie 6 tygodni szesnastoosobowa załoga budowniczych Neptunus wzniosła prawie 20 000 metrów kwadratowych tymczasowych budynków wykorzystywanych jako obiekty testowe w sześciu lokalizacjach. Budynkiem głównym, w każdej lokalizacji, jest Evolution II – nowoczesny budynek tymczasowy, będący projektem własnym firmy Neptunus, który wyglądem przybliżony jest do budynku stałego i jest odporny na zimę. W każdej lokalizacji wzniesiono trzy hale Evolution o powierzchni około 1 500 metrów kwadratowych i wysokości od 5 do 8 metrów, z termo dachem. Główne budynki zostały zaprojektowane z wykorzystaniem dużych szklanych paneli zapewniając naturalne światło wewnątrz obiektu. Ponad to mają system ogrzewania, oświetlenia, pełną dystrybucję elektryczną, wykładzinę podłogową, kabiny oraz sprzęt medyczny i biurowy. Hale Evolution zostały połączone ze sobą halami Alu Hall. Jako recepcje oraz poczekalnie posłużyły hale typu Alure Globe z charakterystycznym zaokrąglonym dachem. Konstrukcje zostały wyposażone w elektryczne drzwi przesuwne, oznaczenia informacyjne, i wiele szklanych paneli, aby uzyskać otwarty i jasny wygląd obiektu.
GGD zlecił firmie Loveland Events, organizatorowi imprez, pełne zarządzanie projektami w kilku lokalizacjach z obiektami testowymi XL. Organizator festiwali zakontraktował firmę Neptunus ze względu na renomę wznoszenia tymczasowych budynków wysokiej jakości w ograniczonych ramach czasowych.
Obiekt testowy XL w MECC Maastricht został zbudowany dla GGD Zuid-Limburg w ścisłej współpracy z PPM Concepts & Projects, która była odpowiedzialna za zarządzanie projektem.
Wyzwanie
Szybkość działania była kluczowa przy planowaniu dostawy na miejsce. Władze GGD potrzebowały tymczasowych konstrukcji o wysokiej jakości, które możnaby zbudować w krótkim czasie. Pierwsze obiekty zostały uruchomione w ciągu 3 tygodni.
Ekipa budowlana musiała zastosować się do dodatkowych obostrzeń, aby zminimalizować ryzyko zarażenia i przez cały czas zachowywać dystans społeczny podczas budowy.
Obiekty będą wykorzystywane także jako centra szczepień. Po zakończeniu pandemii obiekty testowe zostaną zdemontowane i zwrócone do zasobów Neptunusa na potrzebę realizacji innych projektów.
Werdykt
Martijn Roosen, Producent Techniczny Loveland Events, powiedział: „Skoncentrowany na rozwiązaniach, innowacyjny i inteligentny projekt. Współpracując z Neptunusem mogę powiedzieć tylko jedno słowo: zadowolony!”.
Konstrukcja tymczasowa Evolution ma właściwości budynku stałego, ale też zalety hali namiotowej. Evolution można zbudować niezwykle szybko, modułowo i elastycznie.