Uniwersytet Fontys
Zadanie
Uniwersytet Fontys w Tilburgu jest znany w całej Europie dzięki Akademii Sztuk Cyrkowych. Przez wiele lat studenci uczyli się i ćwiczyli w tradycyjnym namiocie cyrkowym.
Projektanci z Neptunusa zostali poproszeni o stworzenie wyjątkowego środowiska, w którym studenci mogliby ćwiczyć różne techniki, kluczowe podczas wystąpień cyrkowych.
- Film
Uniwersytet Fontys
Rozwiązanie
Neptunus wzniósł imponującą strukturę typu Flexoluti on, o powierzchni 720 metrów kwadratowych oraz wewnętrznej wysokości równej 10,5 metra. Budowla miała służyć jako główna hala sportowa. Flexoluti on, która w swoim najwyższym zewnętrznym punkcie mierzy 12 metrów, ma nośny sufi t, który stanowi centralny punkt całego projektu. Aby zainstalować sufi t, wystarczy tylko umocować go w kilku dodatkowych punktach. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie zaawansowanego sprzętu potrzebnego do pokazów akrobatycznych, takich jak balansowanie na linie czy akrobacje na trapezie.
W jednopiętrowej strukturze o powierzchni 360 m2, która sąsiaduje z halą mieszczą się sale lekcyjne, przestrzeń biurowa oraz przebieralnie.
Profesjonalny, sześcio-osobowy zespół techników zrealizował projekt w 30 dni.
Wyzwania
Akademia Sztuk Cyrkowych wyróżnia się na tle innych europejskich szkół cyrkowych dzięki zręcznemu połączeniu elementów charakterystycznych dla klasycznego oraz współczesnego cyrku. Program obejmuje zarówno tradycyjne aspekty takie jak akrobacje, trapezy, żonglowanie, występy
klaunów, jak również współczesne, np. pantomima, ruchy, przedstawienia i pracę z przedmiotami. Dodatkowe przedmioty to: scenografi a, multi media oraz techniki teatralne. Sztuka cyrkowa jest uzupełniana innymi formami artystycznymi takimi jak teatr, sztuka wizualna, taniec czy muzyka.
Uniwersytet wymagał budynku, który umożliwi oferowanie szerokiego zakresu przedmiotów oraz stworzy odpowiednie środowisko do nauki. Trzeba było bowiem zapewnić miejsce na specjalistyczne treningi, ale także zadbać o spokojną przestrzeń, gdzie studenci mogliby zgłębiać teoretyczne aspekty sztuki cyrkowej.
Nowy budynek powstawał w obrębie tętniącego życiem kampusu dlatego jego budowa musiała przebiegać szybko i sprawnie, aby nie zakłócać codziennego życia uczelni.
Korzyści
Studenci pracują obecnie w idealnie dopasowanym, ultranowoczesnym oraz w pełni wyposażonym centrum treningowym, w którym mogą trenować różne techniki wymagane podczas 4-letniego programu, a następnie zostać artystami cyrkowymi.
Jednym z kluczowych czynników było zadbanie o najwyższą jakość i wytrzymałość nośnego sufi tu w strukturze Flexoluti on, która umożliwiałaby akrobacje i zapewniała bezpieczeństwo artystom wykonującym różne sztuczki na linie oraz trapezie.
Uniwersytet zakupił obiekt od fi rmy Neptunus, aby służył jako stały element kampusu.
Neptunus dostarcza obiekty tymczasowe, które służą jako hale sportowe w placówkach oświatowych w całej Europie. W ostatnich latach powstały specjalistyczne hale sportowe do szkolenia sportowców na Igrzyska Olimpijskie Londyn 2012.